Aká kabelka sa hodí k vašej postave?

Možno ste sa už niekedy ocitli v situácii, keď ste na niekom videli nádhernú kabelku, no akonáhle ste ju mali možnosť vyskúšať pred zrkadlom, zistili ste, že k vám jednoducho nepasuje. Tak, ako si každý musí nájsť štýl sukní, rifiel či blúzok, ktoré mu pristanú, to isté platí aj v prípade kabeliek. Existuje niekoľko typov ženských postáv a ku každej sa hodia iné druhy kabeliek. Viete, ktoré sa hodia vám?

typy ženskej postavy

5 typov, ktoré rozhodujú

Aj keď zastávame názor, že každá dáma by mala nosiť to, v čom sa cíti ona sama najlepšie, nerozhodnejším ponúkame jednoduchý návod.

Obdĺžniková postava

Jedným z najčastejších typov ženskej postavy, je obdĺžniková postava. Žena s touto postavou je od prírody štíhla, má menšie prsia, zadok, úzky pás a štíhle nohy. Niekedy ju charakterizujú o trochu širšie ramená.

obdĺžniková postava, typ ženskej postavy

Keďže je silueta tejto ženy všeobecne “rovná”, úlohou vhodnej kabelky je vytvoriť dokonalú ilúziu výraznejších kriviek. Medzi top kabelky, ktoré to dokážu, patria:

  • listové kabelky, ktoré môžete prirodzene zastrčiť pod ruku a do dlane,
  • kabelky typu hobo, ktoré sa jednoducho prehodia cez rameno.

Dámy s obdĺžnikovým typom postavy by sa mali vyvarovať nadrozmerným väčším kabelkám, ktoré sa nosia na bokoch alebo taškám, ktoré padajú pod samotné boky. Takéto kabelky majú tendenciu ešte viac zvýrazňovať “hranatý rám” postavy.

TIP:Pre dámy s obdĺžnikovou postavou je vhodná Dajanina Janett Prima Lamb v univerzálnej farebnej kombinácii či Nina z Bohemian kolekcie v sviežej letnej žltej farbe.

Postava jablka

Ženy, ktorých typ postavy je v tvare jablka, majú zaguľatené krivky v hornej časti tela, ich pás často splýva s vrchnou časťou a mnohokrát ho nie je možné nájsť. Hrudník aj chrbát je širší, no najužšími časťami sú boky a nohy.

Nie je pravidlom, že ženy s touto postavou mávajú väčší dekolt. Čo je však pri tejto postave dôležité, je strhnúť pozornosť zo strednej časti tela - vytvoriť ilúziu menšieho pása.

typy ženskej postavy, postava jablka

Aj keď tu zohráva dôležitú úlohu aj celkový outfit, na vhodnú kabelku nesmiete zabudnúť. Tomuto typu postavy sa hodia všetky štruktúrované - hranaté - kabelky s krátkymi rúčkami, pričom na ich veľkosti nezáleží.

Vyhýbať by ste sa mali akýmkoľvek crossbody kabelkám, ktoré majú tendenciu zvýrazňovať strednú časť tela, či výrazne malým taškám, ktoré opticky zväčšia vašu postavu.

TIP:Dámy s postavou jablka siahnite po neutrálnej farbe kabelky na rameno Adriana z Bohemian kolekcie či po menšej čiernej elegantnej klasike Vivienne z kolekcie Aurora.

Postava obrátený trojuholník

Atletické typy ženskej postavy - obráteného trojuholníka - sa vyznačujú ramenami, ktoré sú širšie ako boky. Na celom tele sa nenachádza žiadna oblá časť.

Typickými črtmi tejto postavy je ploché brucho, úzke boky a štíhle nohy. Mnoho žien sa k nej dopracuje primárne cvičením.

typy ženskej postavy, typ postavy, postava obráteného trojuholníka

Účelom dobre padnúcej kabelky je odvrátiť pozornosť od širších ramien a upriamiť ju na nižšiu polovicu tela. Kabelky, ktoré túto situáciu vyvážia, sú:

  • s dlhými ramienkami, ktoré sú spustené na bokoch alebo pod nimi,
  • crossbody kabelky s dlhými ramienkami,
  • kabelky, ktoré upevníte opaskom na pás alebo boky.

Pri atletických postavách by ste sa mali vyvarovať klasickým listovým kabelkám a taškám s krátkymi ramienkami.

TIP:Ideálnou voľbou pre dámy s atletickým typom postavy je kabelka Bella, ktorá je šperkom sama o sebe alebo ružová kožená crossbody kabelka Ema z kolekcie Bohemian.

Postava v tvare hrušky

K veľmi častým typom ženskej postavy patrí postava v tvare hrušky. Pre ženy, ktoré majú tento typ postavy, sú typické väčšie boky, pás, stehná a zadok. Hornú časť postavy majú užšiu, s menšími prsiami a plochým bruchom.

postava v tvare hrušky

Pri postavách tohto typu je dôležité znížiť dôraz, ktorý sa kladie na boky a stehná, a zamerať sa na vrchnú časť tela. Siahnite po:

  • kabelkách, ktoré padajú medzi pás a boky, čím vytvoria ilúziu užších bokov,
  • kabelkách s dlhšími ramienkami,
  • opaskových kabelkách, ktoré však nenoste v oblasti pásu (opticky ho zväčšia).

Dávajte si pozor na tašky s príliš dlhými ramienkami, ktoré padajú na boky, či na príliš malé kabelky, pri ktorých bude vaša postava vyzerať veľmi robustne.

TIP:Typickú ženskú postavu zvýrazníte šťavnato červenou kabelkou Mia z kolekcie Bohemian, ktorej ramienko si upravíte podľa potreby alebo tajomnou kráľovskou modrou Vivienne, ktorú môžete obohatiť o vyšívaný kožený popruh.

Postava presýpacích hodiny

Presýpacie hodiny sú typom postavy, po ktorej túži takmer každá žena. Vyznačuje sa širšími ramenami, osím pásom a kyprími bokmi. Boky a prsia bývajú zvyčajne proporčne rovnaké, brucho je typicky ploché.

postava presýpacích hodín, typ ženskej postavy

Pokiaľ patríte medzi ženy, ktoré sú obdarené touto postavou, pri výbere kabelky máte vyhraté. Hodia sa vám takmer všetky kabelky (primerané postave).

Faktorom, na ktorý by ste mali upriamiť svoju pozornosť, je výška. Ak ste vyššia, siahnite po väčších kabelkách, nižšie dámy zas po menších.

TIP:Dokonalo ženskú postavu presýpacích hodín zvýrazníte akoukoľvek kabelkou, ktorú prispôsobíte výške vyšej postavy. Vyberte si z kolekcií Dajana Rodriguez tú, ktorá vám ulahodí najviac.

Kabelka ako zdôraznenie postavy

Po tom, čo získate prehľad o kabelkách, ktoré sadnú vašej postave ako uliate, dovoľte vyniknúť hladkým textúram, štýlom či vzorom samotných kabeliek, a spolu s jednoduchším outfitom dosiahnete dramatický efekt.