Daruj srdce Ukrajine: Kde sa nám už spoločne podarilo pomôcť?

V rámci projektu Daruj srdce Ukrajine sme spolu s vami vyzbierali zatiaľ takmer 69 000 €. Na čo bolo použitých prvých 10 000?

Peniaze, ktoré sa nám spoločne podarilo dať dokopy, chceme rozdať čo najadresnejšie. Záleží nám na tom, aby sme my aj vy vedeli, kde skončia. Prvých 5000 € z transparentného účtu sme preto zaslali priamo na východ Slovenska do obce Sobrance. Pán riaditeľ Strednej Odbornej Školy Ing. Michal Gič s dcérou Ing. Tatianou Štelmákovou  a ostatnými srdečnými Slovákmi pomáhajú Ukrajincom, ktorí utiekli zo svojej krajiny a zatiaľ nemajú kam ísť.

Mesto Sobrance malo stánok na hranici, kde spolu s občianskym združením Villa Szobránc zabezpečovali prvotnú stravu pre mamičky s deťmi. Poskytli im nocľah v miestnej telocvični a novej ubytovni, ktorá však nie je prispôsobená na celoročné fungovanie. Peniaze použili na nákup vybavenia, napríklad spotrebičov, kuchynského riadu a najmä na nákupy jedla. Škola, kde pani Štelmáková pracuje, zabezpečila obedy, no na ostatné potraviny, ktoré sa denne míňajú v stovkách - pečivo, polievky, čaj... nemajú iných sponzorov. 

Prostriedky tiež využijú na nákup drobných, no veľmi potrebných praktických vecí, ako sú šľapky do sprchy a iné hygienické potreby.

Následky konfliktu na Ukrajine pociťujú, žiaľ, i tí najzraniteľnejší. Detičkám z Ukrajiny chcú prostredníctvom nákupu aktoviek a učebných pomôcok pomôcť čo najskôr sa začleniť do bežného života.

Ďalších 5000 € sme poslali na dobročinnú výzvu #Kto pomôže Ukrajine, ktorá beží na fundraisingovej platforme donio.skTá ju iniciovala spolu s takmer štyridsiatimi slovenskými mimovládnymi a neziskovými organizáciami. Peniaze pomôžu ľuďom žijúcim na Ukrajine alebo prichádzajúcim z Ukrajiny na územie SR. Časť z nich bude prerozdelená prostredníctvom grantovej výzvy v spolupráci s Nadáciou Pontis.

Práve sa chystajú rozdať prvý milión. Ak sa chcete dozvedieť viac, konkrétne informácie nájdete na ich blogu tu.

Aj vďaka peniazom od vás im tak budú môcť poskytnúť zdravotnú starostlivosť, materiálnu pomoc a sociálne, psychologické i právne poradenstvo a zabezpečiť prístup k vzdelaniu, bývaniu, práci a iným ľudským potrebám.

Len spolu môžeme dokázať veľké veci. Ďakujeme, že pomáhate s nami.

Zverejnené: 30.03.2022

Prečítajte si tiež

Rok 2022: Jedno veľké dobrodružstvo

Nové projekty, kolekcie, priestory aj fotenia na netradičných miestach - rok plný dvojok nám priniesol veľa zážitkov a s... Čítať viacej

Spolu sme dokázali niečo veľké. Ďakujeme.

Projekt Daruj srdce Ukrajine pomohol vďaka vám ženám a deťom z Ukrajiny. Toto sú ich príbehy. Čítať viacej

Tipy na vianočné darčeky od Dajany

Nová kabelka je vždy dobrý nápad! Poradím Vám s výberom tej správnej. Čítať viacej