Ako vyrábame vaše kabelky? Nahliadnite do výrobného procesu!

Z malej skromnej dielničky sme sa presunuli do vlastnej, profesionálnej výroby. Zo zbytkových koží sme presedlali na najexkluzívnejšie kože od prestížnych dodávateľov a v neposlednom rade, sme sa obklopili skvelým tímom, ktorí tvoria značku Dajana Rodriguez. Dnes vám predstavíme výrobný proces vašich obľúbených produktov, ale aj ľudí, ktorí ich pre vás s láskou vyrábajú.

Skromné začiatky, ambiciózna budúcnosť

Keď Dajana začínala, nemala ideálne podmienky, pracovala s tým, čo mala k dispozícii. Neboli to špeciálne stroje ani tie najluxusnejšie kože, ale stroje a kože zdedené po ockovej firme na výrobu kožených búnd. Spoločne s maminou v skromnej miestnosti šili kabelky, ktoré následne ponúkali na predaj. Vtedy to nebolo prekážkou, Dajana tvorila pre seba a pre radosť. Ako však začal dopyt stúpať a z Dajany Rodriguez sa pomaly stávala značka, bolo nevyhnutné siahnuť po špecializovaných strojoch aj materiáloch, no najmä presunúť sa do vhodných priestorov.

Dajana Rodriguez dnes sídli v Partizánskom vo vlastnej budove, kde sa nachádza nielen výroba, ale aj kancelárie. Stretáva sa tu náš tím, ktorý aktuálne pozostáva z 30 ľudí, ktorí pracujú v niektorej časti výrobného procesu. Tvoria ho šičky aj administratívni pracovníci, kreatívny tím či pracovníci zákazníckej podpory.

Na výrobu používame len špecializované, moderné stroje, ktoré sú určené na spracovanie kabeliek a samostatné vyšívacie stroje, ktoré nám umožňujú vytvárať detailne prepracované výšivky a tiež experimentovať s farbami. Prepracovať sa do tohto bodu bol náročný a dlhý proces, no už teraz rozmýšľame nad ďalšími inováciami a novinkami, ktoré by sme radi zaviedli. Jedným z najnovších vylepšení je zavedenie digitalizácia výroby. Prebieha v digitálnom svete prostredníctvom špecializovaného softvéru, ktorý riadi jednotlivé kroky, urýchľuje výrobu a eliminuje chybovosť vo výrobe. V našej výrobe by ste bežne zahliadli šičky na svojich stanovištiach s tabletom v ruke, ktorý im pri práci pomáha. Keďže technológie napredujú rýchlym tempom, našim cieľom je držať s nimi krok a neustále prinášať do našich aktivít moderné vylepšenia.


Vedeli ste?

Dajanin ocko mal v 90.rokoch firmu na výrobu kožených búnd. Stroje a kože z tejto fabriky poslúžili na výrobu prvých Dajaniných výtvorov.


Kabelka ako skladačka

Vyrobiť jednu kabelku v priemere trvá zhruba 4 hodiny. Čo sa však počas nich deje? Konštrukcia kabelky je doslova ako taká skladačka, na ktorej sa podieľa tím niekoľkých ľudí. Každý z nich má svoju špecifickú úlohu ako vystrihovanie, vyšívanie, farbenie či podšívanie, iní sa zase špecializujú len na výrobu popruhov či rúčok. V tomto výrobnom procese prejde jeden model rukami 8 ľudí, ktorí mu dajú finálnu formu. Na výrobu používame nielen množstvo klasických remeselných nástrojov na spracovanie kože ako napríklad kladivá, no veľká časť práce sa odvádza na špecializovaných strojoch. Tieto stroje sú špecificky určené na výrobu kabeliek a sú vybavené modernými technológiami, ktoré umožňujú našim šičkám vytvárať tie najkvalitnejšie produkty, no pritom šetria ich energiu.


Vedeli ste?

Na výrobe jedinej kabelky sa podieľa 8 ľudí so špecializovanou úlohou. Od návrhu až po odosielanie však každý kúsok prejde rukami až 13 ľudí.


Ručné začisťovanie detailov kabelky.jpg

Samostatnou kategóriou je vyšívací stroj. Oproti pôvodnému stroju, je náš aktuálny veľký upgrade. Vyžaduje si však špeciálny kurz a znalosť príslušného softvéru. Ako prvá tento kurz absolvovala Dajana, ktorá ho ovláda od A po Z, a práve ona v ňom dodnes tvorí nové výšivky. V tomto prípade ide doslova o programovanie stehov, poradia farieb a ďalších detailov. Pri zabehnutých produktoch a pri stálych kolekciách má výšivky na starosti špecializovaná pracovníčka. Momentálne máme vo výrobe takéto stroje dva, pričom každý z nich dokáže vytvoriť výšivku s 15 farbami.

Vyšívací stroj- vyšívanie popruhu.jpg

Cesta kabelky

Koľko času prejde, kým sa do predaja dostane nová kabelka? Ak by ste sa opýtali priamo Dajany, povedala by vám, že na nových kúskoch pracuje neustále. Rozmýšľa nad inšpiráciami či motívmi, ktorými by chcela obohatiť ponuku. Tento podvedomý proces je kontinuálny. Ak by sme však odstopovali, koľko času zaberie už samotná tvorba kolekcie, vyšlo by to zhruba na 3 mesiace. Po zozbieraní inšpirácie sa Dajana vrhne na tvorbu skíc, či už ručných alebo digitálnych. Podľa nich sa pripravia výšivky, prípadne nové strihy a vytvorí sa prvý prototyp. Ten však vôbec nemusí vyjsť na prvýkrát, Dajana spoločne s hlavnou šičkou ho upravujú a vylepšujú dovtedy, kým nemá dokonalú podobu. Keď je výsledný model podľa predstáv, stačí ho už len nafotiť a uviesť do predaja.

Nie je to vôbec jednoduchý proces, no vďaka zabehnutému systému už ide nášmu tímu od ruky. Iné to je v prípade, keď uvádzame novú siluetu, ku ktorej ešte nemáme strih. Vtedy je proces o čosi zdĺhavejší a častokrát sprevádzaný rôznymi experimentami. Rovnako to bolo napríklad aj pri prvej kruhovej kabelke Ela v kolekcii Royal. Jej unikátny tvar nám dal poriadne zabrať, no výsledok určite stojí za to. Tento model je dodnes z konštrukčného hľadiska najkomplikovanejší.


Vedeli ste?

Kým uvedieme novú kabelku do predaja, vznikne zhruba 5-6 prototypov, na ktorých vychytávame detaily.


Dajana pri navrhovaní kabelky.jpg

Na každom detaile záleží

Od úplných začiatkov pracujeme výhradne so 100% hovädzou kožou, ktorá vzniká ako vedľajší produkt mäsiarskeho priemyslu. Ak by nebola táto koža spotrebovaná, bola by považovaná za odpad a pravdepodobne by putovala do spaľovní. Firmy ako my však takýmto spôsob dokážu prispieť ku redukcii vznikajúceho odpadu a dajú tak inak vyradenej koži nový život. V našom portfóliu nikdy nenájdete exotické kože, ktorých osud je úplne opačný, častokrát pochádzajú z fariem určených na produkciu koží pre módny priemysel.

Ak však porovnáme naše začiatky oproti súčasnosti, aj v tomto bode nájdeme viacero vylepšení, ktorými sme si v priebehu rokov prešli. Dajana začínala s kožami, ktoré zostali vo firme jej ocka, jej výber bol teda značne obmedzený a používať tak mohla len to, čo sa zvýšilo. Teraz máme stálych partnerov, ktorí patria ku svetovej špičke a o tie najlepšie kože doslova súperíme so značkami ako Prada či Gucci. Títo dodávatelia nám dokážu vyhovieť nielen po kvalitatívnej stránke, ale aj po dizajnovej. Vďaka nim môžeme experimentovať aj s farbami, ktoré nám exkluzívne pre naše modely dokážu namiešať.

V našom portfóliu nájdete dve úpravy kože - hladkú a jemne zrnitú, pričom práve hladká je na vyšívané modely najideálnejšia.

Sklad koží - pravá hovädzia koža.jpg


Kovové komponenty boli pre nás od začiatkov jednou veľkou výzvou. Pri menšej výrobe sme sa nedokázali dostať priamo ku výrobcom a tak sme sa museli spoľahnúť na sprostredkovateľov či distribútorov, ktorých ceny boli samozrejme omnoho vyššie. Dnes už vďaka vyšším odberom komunikujeme priamo s výrobcami, ktorí nám takisto vedia vyhovieť aj s tým najväčším výmyslom. Dokážu nám priamo do kovových častí vyfrézovať vlastný dizajn alebo nám z kovu vyformujú želaný element, ako v prípade nášho loga. Sú to práve tie maličké detaily, ktoré nás ako značku posúvajú vpred a každému kúsku dodávajú na unikátnosti.

Veľkými zmenami prešli aj naše balenia. Minulý rok sa nám po viac ako trištvrte roku podarilo vytvoriť krabice, ktoré zodpovedajú samotnému produktu. Z rozbaľovania kabelky sme chceli urobiť samostatný zážitok, ktorý vo vás vzbudí pozitívne emócie. Čierno-bielu krabicu, v ktorej vám domov príde akýkoľvek produkt, však nebolo jednoduché vyrobiť a kým sme sa dopracovali k finálnej podobe prešlo viac ako 8 mesiacov.

Dajana Rodriguez darčekové balenie.jpg

Každý má svoju úlohu

Na tom, aby sa vaša vysnívaná kabelka dostala až k vám, sa podieľa dokopy 20 ľudí. Každý z nich má inú úlohu, ktorá tvorí celok. Časť nášho tímu je vo výrobe a druhá v kanceláriách. Výrobný proces zastrešuje Dajanin brat Raul, ktorý vymyslel celý systém výroby, od jednotlivých krokov a ich poradia až po umiestnenie strojov. Zadávanie kabeliek do výroby a manažment objednávok riadi Mirka Matejčíková, ktorá dohliada na to, aby sa vaše kabelky dostali do výroby čo najskôr. Praktické aktivity súvisiace so samotnou konštrukciou kabeliek má už na starosti Katarína Humajová, vedúca výroby. Rieši denno-denné aktivity súvisiace s výrobou, manažuje ostatné šičky a rieši aj technické detaily. V kancelárii by ste okrem Raula a Dajany našli aj Dávida, Dajaninho manžela, ktorý dohliada na biznisovú stránku značky. Veľmi dôležitou súčasťou tímu sú však aj naše kolegyne na zákazníckej podpore, administratívni pracovníci, ktorí vybavujú a balia objednávky a riešia každodenný chod firmy. Spoločne tvoríme jeden skvelý celok, ktorý spoločne pracuje na tom, aby sa k vám dostal váš vysnívaný kúsok.

Výroba - šitie kabelky.jpg

Čo nás čaká v budúcnosti?

Snažíme sa vám načúvať a plniť vaše želania. Nedávno sme preto rozšírili našu ponuku o dva moderné kúsky - cardholder a kryt na smartfón. O peňaženky bol nesmierny záujem už dlhšiu dobu, no vzhľadom na našu kabelkovú špecializáciu nebolo možné vytvoriť klasické peňaženky. Cardhodler vznikol ako taký moderný kompromis, ktorý splní svoju úlohu a ešte je skvelým dizajnovým doplnkom. Jednoducho uskladní platobné karty a podobné dokumenty a okrem toho ešte aj chráni pred neželanými platbami. Momentálne je dostupný vo vybraných kolekciách, no postupne pribudne do každej. Druhou novinkou je spomínaný kryt na mobil, ktorým sme obohatili kolekciu Srdce Európy, no takisto sa stane súčasťou každej kolekcie. Tieto kryty sú dostupné pre rôzne typy smartfónov a vznikajú v spolupráci s ďalšou skvelou slovenskou firmou, ktorá sa na výrobu krytov špecializuje.

Cardholder - Bohemian cardinal.jpg

Čo nás však čaká v blízkej budúcnosti? Neustále hľadáme možnosti, ako sa k vám dostať bližšie a preto plánujeme expandovať aj v rámci Slovenska, butik Dajana Rodriguez sa možno objaví vo vašom okolí skôr, ako by ste čakali. Ak ste zvedaví, aké novinky či produkty vytvoríme ako ďalšie, nezabudnite sledovať naše sociálne siete! Možnosti sú takmer nekončené.

Zverejnené: 08.12.2020

Prečítajte si tiež

Atlantis

Kolekcia pre ženu, ktorá je oslnivá ako slnko, nespútaná ako oceán a divoká ako príroda. Čítať viacej

Košík
Vitajte!
Už máš vytvorený účet?
Prihlás sa
User plus

Vytvorte si účet, zbierajte body za nákupy a získajte exkluzívne výhody v ELITE LOYALTY CLUBE

Purple gift
10 bodov za každé minuté 1€
Purple gift
Narodeninová zľava
Purple gift
Prednostný prístup k zľavám
Purple gift
Zámena bodov za výhody